Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ogromy i nieprzenikniony jest otaczający nas wszechświat? Jeżeli tak, to sekcja astronomiczna jest właśnie dla Ciebie!

Sekcja Astronomiczna działająca w ramach Centrum Kultury w Żaganiu skupia miłośników astronomii, którzy promują wiedzę astronomiczną, przeprowadzają obserwacje, biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach, konferencjach z zawodowymi astronomami oraz warsztatach tematycznych. Uczestnicy, wiedzę teoretyczną przekładają na praktykę biorąc udział w wielu projektach jak na przykład: zegary słoneczne, czy techniki pracy astronomów w zakresie przetwarzania obrazów uzyskiwanych w największych obserwatoriach świata oraz przez teleskopy kosmiczne - WorkSchop2011 przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski.

Sekcja Astronomiczna zainicjowała i opracowała Astro-kalendarz, promujący wiedzę astronomiczną i związki Żagania z astronomią oraz Johannesem Keplerem. 

Sekcja, co roku bierze czynny udział w organizacji cyklicznej imprezy dla mieszkańców Żagania pod nazwą „Kepleriada” prezentując swój sprzęt naukowy oraz owoce działalności. Bierze również udział w wielu projektach, badaniach oraz konkursach i konferencjach.Sekcja prowadzi własny serwis internetowy GWIEZDNE WROTA  poświęcony bardzo szerokim zakresie astronomii - astronomia.zagan.plOgromnym wyróżnieniem w ostanim czasie było zajęcie  II miejsca w ogólnopolskim konkursie na popularyzację wiedzy astronomicznej pt. „A jednak się kręci”. Konkurs prowadzony był przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne z okazji Roku Heweliusza 2011.Opiekunem sekcji jest Pan Jacek Patka. email do instruktora:  jpatka@wp.plSekcja spotyka się w każdy piątek od godz. 17:00 do 20:00 w sali 061 Pałacu Książęcego (ul. Szprotawska 4)

AKTUALNOŚCI SEKCJI