Spotkania z podróżnikami i ludźmi gór: Arkadiusz Pawełek – Kapitan Przygoda

23 kwietnia 2017 o godz. 17.00 w sali Inter pałacu odbędzie się kolejne SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKAMI I LUDŹMI GÓR.

Tym razem :

Arkadiusz Pawełek – Kapitan Przygoda

W niedzielę będzie opowiadał o żeglowaniu na jachcie należącym do najmniejszej oceanicznej klasy regatowej na świecie – Setka – na trasie z Sagres w Portugalii, przez Teneryfę na Wyspach Kanaryjskich do Martniki, na Karaibach. Jest to jednak tylko jeden z tematów, które nasz podróżnik będzie chciał omówić. Opowie też o żeglowaniu na jednej z największych klas regatowych świata – Maxi 80, czyli słynnej „Łódce Bols”. Poza tym wspomni też o swoim pierwszym samotnym rejsie przez Atlantyk, na pontonie „Cena Strachu” oraz o opłynięciu pontonem przylądka Horn.
Opowieść wzbogacona będzie pokazem zdjęć ze wszystkich w/w tematów. Chętni będą mogli zdobyć autograf lub nabyć książkę „Cena Strachu”.

Wstęp wolny.

Zapraszają:
Fundacja Piętro Wyżej
Centrum Kultury w Żaganiu
Pałac Książęcy sp. z o.o.
Speleoklub Bobry Żagań
Arek Pawełek znany jest w świecie podróżniczym. Zasłynął, gdy w 1998 roku przepłynął samotnie Atlantyk małym, ożaglowanym pontonem. Była to jego przepustka do świata Podróży i Przygody. Od tej pory uczestniczył w wielu wyprawach i ekspedycjach, brał udział w regatach oceanicznych i żeglował po niemalże całym świecie, zdobywał dżungle i pustynie, startował w rajdach samochodowych i przygodowych. W 2008 roku, jako pierwszy i jak dotąd jedyny
człowiek na świecie opłynął, znowu samotnie, na odkrytej łodzi pontonowej, przylądek Horn. Na przełomie 2016-2017 roku wziął udział w regatach „Setką przez Atlantyk 2016”. Żeglując samotnie na 5-metrowym, sklejkowym jachcie „Quark” po raz kolejny (już czwarty) pokonał Atlantyk. Jako jedyny z całej stawki żeglarzy wciąż nie posiadał żadnych uprawnień żeglarskich, pomimo pokonania dziesiątków tysięcy mil morskich po oceanach całego świata. „Quark” jest jachtem klasy „Setka”, która jest najmniejszą klasą regatową na świecie.

Dotychczasowe wyczyny Pawełka uhonorowane zostały wieloma nagrodami, jest autorem książek i fotoreporterem. Jego książka „Cena Strachu” w 2001 roku ogłoszona została najlepszą książką żeglarską roku i zdobyła nagrodę im. Teligi, przyznaną przez miesięcznik „Żagle”.

Nagrody:
Conrad 1998 – za rejs pontonem przez Atlantyk,
Złoty Hals 1998 – za rejs pontonem przez Atlantyk,
Nagroda im. L. Teligi 2001 – za książkę „Cena Strachu”,
Nagroda im. Augustyna Świdra Sokoli Laur 2007 – za propagowanie sportowego stylu życia, Hanys Roku 2009 – za upór w dążeniu do celu.

Imieniem jego pontonu, Cena Strachu, została też nazwana gwiazda w gwiazdozbiorze Oriona.

Ponton „Cena Strachu” stanowi obecnie eksponat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Swoje podróże i przygody dedykuje wszystkim, którzy nie mają możliwości, niezależnie od przyczyn, do realizacji swoich marzeń. Jego wyprawy są spełnieniem marzeń tysięcy.

Szczęście sprzyja mu w realizacji jego snów – przez kilka lat był członkiem załogi znanego jachtu regatowego klasy Maxi 80 – „Łódki Bols”, na pokładzie której przepłyną ł tysiące mil, zdobył ogromne doświadczenie żeglarskie, uczestniczył w słynnych regatach Sydney – Hobart… Swoimi pasjami potrafił zarazić też innych. Był między innymi współautorem programu radiowego „Witaj Skarbie” w RMF FM. Był przedstawicielem rajdów
przygodowych Caucasian Challenge, Rickshaw Challenge, Budapest Bamako, Trans Sahara. Sam też organizował rajdy przygodowe i przeprawowe 4×4.

Arek nurkuje od 1985 roku, gdy we wrocławskim Klubie Płetwonurków „Castor ” zaraził się pasją do „milczącego świata”. Jest instruktorem nurkowania PADI oraz ASTD, posiada uprawnienia nurka zawodowego (przez szereg lat wykonywał prace podwodne), był też instruktorem nurkowania w Marynarce Wojennej. Wykonał tysiące nurkowań. Często w niezwykle trudnych warunkach, np. podczas realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Klub Poszukiwaczy Skarbów”, gdy wielokrotnie nurkował w zalanych podziemiach, studniach, kopalniach…

O jego przygodach pisano w magazynach, gazetach i książkach nie tylko w Polsce. Nie sposób tutaj wymienić wszystkie tytuły, więc tylko kilka:
magazyny – Żagle, Playboy, Sukces, RIB International, Yachting World,
książki – Heavy Weather Powerboating (H. Montgomery – Swan), Szalone Eskapady – Wyd. 4. (A. Urbańczyk), Księga Przygody 2000 (Janusz Czerwiński)

Arek pracował jako dziennikarz i fotoreporter dla wielu magazynów i gazet. Szlify dziennikarskie zdobywał w Polskiej Agencji Prasowej. Jego zdjęcia i artykuły publikowane były m.in. w Playboyu, Sukcesie, Żołnierzu Polskim, Pani, National Geographic Traveler, Żaglach, RIB International, Land Rover World, Podróżach, i wielu innych tytułach…

Od końca 2010 roku mieszkał w Jordanii, gdzie m.in. pracował jako instruktor nurkowania w Centrum Nurkowym w Aqabie. Pod koniec 2012 roku wrócił do Polski i obecnie mieszka w niewielkiej wiosce w pobliżu Żagania, gdzie wraz z żoną hoduje konie sportowe oraz pracuje jako kowal-podkuwacz. Wciąż planuje wyprawy i ekspedycje…

 

17951628_1133534006752155_1103278374636762470_n

Zapisz