Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Piosenki: IX Żagańska Kuźnia Talentów

W czwartek 28 lutego marca w sali Inter Pałacu Książęcego odbyła się IX edycja Dziecięcego i Młodzieżowego Festiwalu Piosenki w ramach Żagańskiej Kuźni talentów.

Uczestnicy wystąpili w czterech grupach wiekowych. Jako pierwsi swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi. Jako pierwsza zaczęła Michalina Skiba. Zaśpiewała dwie piosenki „Małe” i „Fryzjer i lew”. Konkurencja była bardzo duża. Silną grupą wystąpiły wokalistki oraz zespoły z Klubu Wojskowego Czarnej Dywizji.  Do udziału w festiwalu zgłoszono 29. podmiotów wykonawczych.

Jury w składzie:

Krystyna Gowik, nauczyciel klasy fortepianu w Szkole Muzycznej I stopnia w Żarach, kompozytorka piosenek dla dzieci, prowadzi klasę wokalistyki  w ognisku Artystycznym w Żarach, przez wiele lat prowadziła również 4 – głosowy chór dla dorosłych, wielokrotnie brała udział w pracy jury w konkursach wokalnych.

Jacek Furdzyn. Nauczyciel przedmiotów teoretycznych w PSM I Stopnia im. Georga Philippa Telemanna w Żarach oraz wokalu w Społecznym Ognisku Artystycznym w Żarach. Aranżer, gitarzysta. Klawiszowiec zespołu Green Hill z Olsztyna.

Jarosław Adryańczyk to Leader i gitarzysta zespołu JAAD (czyt Dżad)

oraz pomysłodawca  i realizator Projektu muzycznego pod nazwą Project 10/31. Jest to projekt w którym dziesięciu wokalistów z różnych zespołów zaśpiewało jego autorskie piosenki a w sumie wzięło udział 31 muzyków w tym chór dziecięcy z przedszkola w Żaganiu. Na co dzień pracuje w Żarskim Domu Kultury gdzie opiekuje się zespołami muzycznymi.

Jury po przesłuchaniu uczestników I grupy wiekowej tj. 8 solistów przyznało tytuł Laureata niżej wymienionym:
Lena Figler z Klubu 11 DKPanc w Żaganiu
Gabriela Biadasiewcz z SP nr 7 w Żaganiu

oraz wyróżnienia:
Maria Fogiel z CK w Żaganiu
Gulia Duku z SP nr 5 w Żaganiu
Lidia Łach z SP nr 2 w Żaganiu

W II grupie wiekowej, tj. 6 solistów przyznano tytuł Lauretów:

Nikola Grzegrzółka z SP nr 1 w Żaganiu
Aleksandra Baniuk z SP nr 1 w Żaganiu
Zuzanna Bukowska z CK w Żaganiu

oraz wyróżnienia:
Paulina Józefiak z SP nr 3 w Żaganiu
Szymon Magiera z SP nr 1 w Żaganiu

Po wysłuchaniu III grupy wiekowej, tj. 7 solistów i 2 zespołów, przyznała tytuł Laureata następującym wykonawcom:

Martyna Hawryluk z Klubu 11 DKPanc w Żaganiu
Katarzyna Bałuk z Klubu 11 DKPanc w Żaganiu
Natalia Szostak z Klubu 11 DKPanc w Żaganiu

Oraz wyróżnienia: Michał Kabaciński z SP nr 5 w Żaganiu
Paulina Kasperowicz z Sp nr 5 w Żaganiu

oraz IV grupy wiekowej, tj. 4 solistów i jednego zespołu wokalnego przyznała tytuł Laureta następującym wykonawcom:
Martyna Białko  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Żaganiu
Zespół ,, Ostatni Raz,, z Klubu 11 DKPanc w Żaganiu

Dla wszystkich uczestników konkursu Centrum Kultury w Żaganiu przygotowało pamiątkowe dyplomy, a dla laureatów i wyróżnionych nagrody rzeczowe. Z okazji tłustego czwartku artyści i instruktorzy otrzymali słodkiego pączka od organizatora.Poziom festiwalu był bardzo wyrównany. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów lauretom. na kolejnych etapach konkursu.