6.Świata Widzenie – otwarcie wystawy

Wczoraj (6.12.2015) odbyło się otwarcie wystawy 6.Świata Widzenie – twórczość żagańskich plastyków. Ekspozycja, która skupia prace piętnastu artystów będzie otwarta dla wszystkich do końca stycznia 2016 roku.

Autorzy prac:

Weronika Błaszczak
Panagiotis Karagiorgis
Grażyna Kulej – Zwiernik
Jerzy Kupczyk
Gustaw Lis
Estera Parker
Marcin Muszalski
Agata Schleiss
Eugenia Siejkowska
Alicja Skrzyńska – Zielonka
Joanna Szczególska
Alicja Wolska
Edyta Wyrembska
Jolanta Zaleska
Jagoda Zwiernik

 

 

 

Artykuł: Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu
http://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2015/12/swiata-widzenie-wystawa-zaganskich.html

Świata widzenie. Twórczość żagańskich plastyków 

Pod tym hasłem zorganizowana została kolejna wystawa żagańskich plastyków, tych, którzy w Żaganiu mieszkają i tworzą i tych, którzy związali swoje życie z innymi stronami, również poza granicami kraju.

Inicjatorem wystawy jest żagański plastyk Gustaw Lis, a nazwę nadała jej młoda artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i ówczesna studentka Historii Sztuki na UW, Katarzyna Tomasiewicz.  Był koniec roku 2002, trwały przygotowania do wystawy i nikt nie myślał jeszcze o kolejnych edycjach. Za rok postanowiono jednak zorganizować kolejną taką prezentację, a potem nastąpiły jeszcze dwie i koniec. Pomysłodawca i kurator wszystkich edycji stwierdził, że jest to już ostatnia wystawa cyklu prezentacji żagańskich plastyków. Nastąpiła długa przerwa aż do roku 2013. Po 8 latach Pan Gustaw postanowił reaktywować wystawę. Zaprosił artystów do udziału i wspólnie z Centrum Kultury zorganizował Świata widzenie V. I znów rok przerwy.
W tym roku odbyła się 6. edycja wystawy Świata Widzenie. Może w końcu  stanie się to wydarzeniem cyklicznym? Piękna inicjatywa, ciekawa twórczość i warto ją i pokazywać i oglądać. Eksponowane prace wykonane są różnymi technikami. Oprócz rysunku i malarstwa można obejrzeć rzeźby w drewnie, ikony, projekty kostiumów do sztuk teatralnych i aranżację przestrzenną. Prace są piękne,  pokazują różnorodność sposobów postrzegania świata, postaw podkreślających indywidualność twórczego myślenia i wrażliwości artystycznej  w środowisku żagańskich plastyków.
Ekspozycję można oglądać do końca stycznia 2016 r., w Holu Słonecznym Pałacu Książęcego. Prezentuje prawie 70 prac 15 artystów.
Wystawa trwa zawsze w grudniu i styczniu. Wernisaż odbył się w niedzielę, 6 grudnia i nawet udało się zrobić kilka fotek.
 

Grażyna Kulej-Zwiernik

Absolwentka Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze, obecnie na emeryturze, wcześniej zawodowo związana z Żagańskim Pałacem Kultury. Pracowała jako plastyk i grafik komputerowy. Od roku 2009 prowadzi zajęcia w Grupie Artystycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uprawia rysunek, malarstwo i grafikę. Zajmuje się też fotografią i aranżacją wnętrz. Jej dekoracje witryn w zakresie aranżacji to istne dzieła sztuki . Swoje prace prezentowała w Salonie Jesiennym oraz na wystawach fotograficznych w Żarach. Brała udział we wszystkich edycjach wystawy Świata Widzenie. W latach 2012-2015 uczestniczyła też w wystawie międzynarodowej STADT-RAUM-KUNST – Niemcy, Polska, Czechy, Portugalia, Austria, Szwajcaria, Łotwa, Belgia.

 

Eugenia Siejkowska

Mieszka i tworzy w Żaganiu. Zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Jest autorką wielu ekslibrisów wykonanych chyba wszystkimi technikami. Od 1980 roku związana była z nieistniejącym już, działającym przy Żagańskim Pałacu Kultury  Klubem Plastyki Maszkaron. Za swoja twórczość malarską, graficzną i rysunkową otrzymała kilkanaście nagród.

 

Edyta Wyrembska 

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Ukończyła studia teologiczne z elementami historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Zajmowała się zagadnieniami teologii prawosławnej, teologią piękna Paula Evdokimova, historią i ikonografią ikony  Świętej Rodziny. Uczestniczyła w sesjach i kursach pisania ikon w Polsce i w Niemczech. Prowadzi Pracownię Sztuk „ART ELIAS”, gdzie odbywają się warsztaty indywidualne i grupowe z różnych form artystycznych.

Studiowała Architekturę Wnętrz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Rzeźbę i Działania Przestrzenne na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od kilku lat mieszka i pracuje w Edynburgu. Jej pasją jest odkrywanie nowych zakamarków zarówno duszy jak i otaczającego świata. Kocha podróże.

Brała udział w :

2005 – „Stone of Grees” video-performens, Galeria Aula, ASP Poznań, Henk Wijnen, Wim vanSijl, Lidia Kot

2007 – „Dysonans Poznania-Undercover”, filmNoam Braslavsky, Israel

2008 – International Art Fair, rzeźba, szkło, J. Zwiernik, Lidia Kot

2010 – International Film Festiwal „Short movies 24h”, wyróżnienie, J. Zwiernik, Karolina Malinowska

2012 – „Salon Jesienny” Żary, nagroda

2013 – film krótkometrażowy „Little Girl Room”, J. Zwiernik, Tatiana Matranga, College of Art, Edynburg

2014, 2013, 2012, 2010 – „Świata Widzenie” Żagań

 

Agata Schleiss

Absolwentka dwóch kierunków Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: wzornictwo przemysłowe oraz grafika komputerowa. Dodatkowo ukończyła kurs dekoracji wnętrz. Brała udział w licznych konkursach m.in. projekt opakowania na „Art of packaging – Debiuty”, projekt stolika do kawy „Kawa na ławę” prowadzony przez Macieja Zienia oraz liczne projekty logo. Obecnie pracuje jako freelancer, projektuje grafiki, wnętrza, maluje i prowadzi bloga Life fetish design

Alicja Wolska

 

Związana z Żaganiem od roku 1976. Po ukończeniu studiów w zakresie malarstwa w 2012 roku, działa jako niezależna malarka. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Najczęściej stosuje techniki akrylowe, pastelowe czy tez malowanie na jedwabiu i batik. Tworzy prace kolorystycznie wykorzystujące formy tak abstrakcyjne jak i realistyczne. Więcej informacji o Alicji Wolskiej znajduje się w poście dotyczącym wystawy indywidualnej Po trzykroć kwitnąc zorganizowanej przez Bibliotekę.

 

Estera Parker

 

Estera Parker, absolwentka London College of Fashion na kierunku Costume for Performance. Laureatka nagrody uniwersyteckiej Excellence in Design for Performance za projekt dyplomowy „I am nothing but emotions”, który popiera prawo do śmierci. „Nothing but emotions” będzie również częścią Zealous Design Festiwal w Londynie w styczniu 2016 r. Projektantka interesuje się szczególnie wykorzystywaniem mutualnego oddziaływania kostiumu na ruch performera i ruchu na formę kostiumu, wyzywając komfort jego ciała i zmuszając go do wykraczania poza znany mu ruch w tańcu współczesnym. Wpływa tym samym na komfort psychiczny i uwalnia jego głębokie emocje. Obecnie swoje pasje rozwija pracując przy kostiumach filmowych i teatralnych w Wielkiej Brytanii. Jako eksponat do wystawy przysłała gorset oraz zdjęcia swoich innych prac i graficznie przedstawionych etapów ich powstawania.

 

 

Gustaw Lis

 

Gustaw Lis, pomysłodawca i kurator wszystkich edycji wystawy Świata Widzenie. Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie i Instytutu sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Emerytowany nauczyciel wychowania plastycznego w PSP nr 7 oraz instruktor plastyki i organizator wystaw w Żagańskim Pałacu Kultury. Uprawia malarstwo olejne, akwarelowe i rysunek. Uczestnik plenerów i wystaw. Kolekcjoner ekslibrisów i promotor tej sztuki, organizator wystaw małej grafiki. Więcej o Panu Gustawie w innych postach na blogu.

 

 

Marcin Muszalski

Grafik komputerowy, rysownik, ilustrator, portrecista i malarz. Współpracuje z magazynem psychologicznym „Charaktery”, angielskim magazynem polonijnym „Puls Polski”, tworzył komiksy dla lokalnego tygodnika „Moja Gazeta”. Realizuje projekty na odzież patriotyczną. Więcej o Panu Marcinie w poście dotyczącym wystawy indywidualnej zorganizowanej przez Bibliotekę.

Panagiotis Karagiorgis

 

Artysta malarz, Grek z pochodzenia. Plastyczną wizję świata rozwijał w rzeźbie, grafice i malarstwie i właśnie malarstwo stało mu się najbliższe. Jego obrazy można zobaczyć w galeriach Aten, Salonik, Wrocławia, Legnicy, w Żarach i w Żaganiu oraz w wielu prywatnych wnętrzach. Więcej o Panagiotisie Karagiorgisie w poście dotyczącym wystawy Żagań w relacji Sztuk. Fotografia Jana Mazura i malarstwo Panagiotisa Karagiorgisa zorganizowanej przez Bibliotekę.

Jolanta Zaleska

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Żaganiu. W roku 1994 ukończyła Królewska Szkołę Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie, w roku 2000 Wychowanie Plastyczne w Instytucie Kultury i Sztuki WSP w Zielonej Górze. Nauczycielka w szkole podstawowej, prowadzi warsztaty plastyczne z uczniami. Zajmuje się malarstwem, grafiką, techniką decoupage i dekoracjami okolicznościowymi.

 

  Alicja Skrzyńska-Zielonka

 


Fotografia, grafika i malarstwo to jej życiowa pasja. Wykształcenie plastyczne jak piętno odcisnęło się na jej wrażliwości na to, co ciekawe, wartościowe, niepowtarzalne. Ciągle poszukuje indywidualnej, niebanalnej z lekkim żartem formy artystycznej. Stosuje głównie czerń i biel. W swoich pracach zwykle łączy to, co lubi, czyli grafikę, fotografię i malarstwo. Inspirują ją szablonowe hasła, gra słowna i ludzie. Od lat związana jest z fotografią. Instruktorka w sekcji fotograficznej Centrum Kultury.

 

Weronika Błaszczak

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Żaganiu. Studiowała w Poznaniu i w Warszawie. Rysunkiem i malarstwem interesowała się od dziecka, uczęszczała na lekcje rysunku do Gustawa Lisa. Specjalizuje się głównie w martwych naturach. Jej ulubioną techniką malarską jest malarstwo akrylowe.

Joanna Szczególska

 

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego (kierunek – projektowanie architektury wnętrz. W roku akademickim 1996/1997 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Studia ukończyła w roku 1997, a pracę dyplomową (praca dyplomowa i aneks z malarstwa) obroniła w pracowniach u profesorów: Michała Jędrzejewskiego i Mariana Wołczuka. Od roku 1999 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się projektowaniem wnętrz i malarstwem.

 

Jerzy Kupczyk

Absolwent pedagogiki kulturalno-oświatowej na WSP w Zielonej Górze. Od ponad 40 lat zajmuje się rzeźbą w drewnie. Tematyką jego rzeźb są baśnie, legendy, świątki, przyroda i rzeźba sakralna. Jest twórcą Galerii Dobrego Diabła w Pałacu Książęcym w Żaganiu. Znajdują się tam rogate rzeźby wielu znanych postaci z Żagania, polityki, kultury czy mediów.

Informacje o artystach zaczerpnięte zostały z katalogu wystawy wydanego przez Centrum Kultury w Żaganiu. Zdjęcia z wernisażu można obejrzeć na stronie Centrum Kultury
Uczestnicy wszystkich dotychczasowych edycji Świata Widzenia:

 1.   Tomasz Filar
 2.   Panagiotis Karagiorgis
 3.   Grażyna Kulej-Zwienik
 4.   Gustaw Lis
 5.   Skarletta Prejc
 6.   Eugenia Siejkowska
 7.   Joanna Szczególska
 8.   Katarzyna Tomasiewicz
 9.   Jolanta Zaleska
 10.  Żaneta Chłostowska
 11.  Władysław Litwińczuk
 12.  Przemysław Matecki
 13.  Rafał Tomczak
 14.  Zbigniew Klimczewski
 15.  Jerzy Kozłowski
 16.  Jerzy Kupczyk
 17.  Adriana Majchrzyk
 18.  Edyta Wyrembska
 19.  Jagoda Zwiernik
 20.  Andrzej Kogut
 21.  Izabela Leja
 22.  Irina Świątek
 23.  Sylwia Tyburska-Margiel
 24.  Katarzyna Czarnecka
 25.  Estera Parker
 26.  Agata Schleiss
 27.  Alicja Skrzyńska-Zielonka
 28.  Alicja Wolska
 29.  Weronika Błaszczak
 30.  Marcin Muszalski