Zwiedzili Żagańskie Opactwo Augustianów

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku ponownie opuścili salę wykładową w Pałacu Książęcym i udali się na wycieczkę. Tym razem zwiedzili 23 marca br. opactwo kanoników regularnych reguły św. Augustyna, jeden z najwspanialszych zabytków sakralnych w Polsce, uznany w 2011 roku za Pomnik Historii.
O historii dawnego opactwa augustianów, zabytkowej bibliotece i kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu opowiadał opiekun i instruktor grupy regionalistyki – Wiesław Chłopek. Z kolei, przewodniczka Halina Gacek, mówiła o rosnącej wciąż popularności biblioteki klasztoru augustianów wśród turystów z kraju i zza granicy oraz zapoznała zwiedzających z przebiegiem wykonanych ostatnio prac konserwatorskich. Przypomniała także, iż w 2017 roku żagański zespół augustiański został piątym „nowym cudem Polski” w rankingu National Geographic Travel Polska.
O oprawę fotograficzną z zajęć zadbali słuchacze: Józef Kuczenko i Marek Kwiatkowski uwieczniając najciekawsze detale architektoniczne obiektu. Bibliotekę zwiedziło w dwóch grupach blisko 40 osób.