Zwiedzali zabytki Miodnicy i Gorzupi

30 listopada br. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żaganiu wraz z jego przewodniczącą Stanisławą Szczepanik w ramach zajęć z regionalistyki udali się na wycieczkę autokarową do Miodnicy i Gorzupi. O historii miejscowości, kościołach i pałacach tam się znajdujących opowiadał Zbigniew Janicki ze Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Gorzupianie”. O kościołach mówiły także osoby opiekujące się nimi, na co dzień, Krystyna Stupienko z Miodnicy i Joanna Con mieszkanka Gorzupi od 1947 r.
Wycieczkowicze zatrzymali się w budynku dawnej szkoły, a obecnie świetlicy wiejskiej w Gorzupi, gdzie mieści się biblioteka, sala tradycji i siedziba Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Gorzupianie”. Po rozgrzaniu się gorącą kawą i herbatą słuchacze zwiedzili salę tradycji, gdzie można było zobaczyć wiele przedmiotów codziennego użytku używanych przez pierwszych mieszkańców wsi, którymi byli osadnicy wojskowi, ich mundury żołnierskie, dokumenty i odznaczenia, ponadto księgi mieszkańców wsi Gorzupia, Miodnica, Dybów. W bibliotece otwarto także wystawę starych pocztówek przedstawiających ujęcia, jak wyglądała dawniej Gorzupia i jej okolice. Następnie wśród słuchaczy rozlosowano książki autorstwa Marii Mandziej mieszkanki Miodnicy i zapoznano z działalnością Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Gorzupianie”.
Na zakończenie odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. W wycieczce uczestniczyło 50 osób. Jak mówili jej uczestnicy, wkrótce tu wrócą, gdyż nie poznali wszystkich tajemnic, między innymi elektrowni wodnej czy przebiegu walk o uchwycenie przyczółka na rzece Bóbr w lutym 1945 r.

Tekst: Wiesław Chłopek, opiekun i instruktor grupy regionalistyki
Zdjęcia: Józef Kuczenko i Marek Kwiatkowski