Wycieczka UTW w ramach zajęć regionalistyki

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach zajęć z regionalistyki ponownie udali się na wycieczkę. W piątek, 8 czerwca br., zwiedzili dwa zabytkowe obiekty sztuki sakralnej w Żaganiu usytuowane przy zbiegu ulic: Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Były to: barokowy Kościół p.w. Ducha Świętego i wybudowany w stylu eklektycznym Kościół polsko – katolicki p.w. Podwyższenia Krzyża.
O historii kościoła p.w. Ducha Świętego i funkcjonującym przy nim szpitalu, którym opiekowali się augustianie opowiadał opiekun i instruktor grupy regionalistyki – Wiesław Chłopek. Słuchacze mieli możliwość obejrzenia zabytkowego wyposażenia obiektu, w tym między innymi ołtarza głównego przedstawiającego scenę Zesłania Ducha Świętego z rzeźbionymi liśćmi akantu i figurami cnót, a także ambonę, ławy i konfesjonały, będące mistrzowskim przykładem sztuki snycerskiej i malarstwa z okresu baroku.
Później słuchacze udali się do Kościoła polsko – katolickiego p.w. Podwyższenia Krzyża. Tam ksiądz proboszcz Stanisław Stawowczyk (jednocześnie dziekan dekanatu lubuskiego i proboszcz Kościoła p.w. NMP Królowej Polski w Zielonej Górze) mówił o początkach swojej parafii, o codziennej pracy duszpasterskiej oraz o wyposażeniu wnętrza kościoła.
Zwiedzaniu towarzyszyła doskonała atmosfera, a przede wszystkim słoneczna pogoda. Wycieczka spełniła oczekiwania słuchaczy. Przywołała też młodzieńcze wspomnienia i emocje, gdyż wielu z nich 50 czy nawet 60 lat temu chodziło do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 sąsiadującej ze wspomnianymi kościołami. Była to więc doskonała okazja do przypomnienia, jak wyglądały te obiekty w ich czasach szkolnych.
Tradycyjnie o oprawę fotograficzną z wycieczki zadbali słuchacze: Józef Kuczenko i Marek Kwiatkowski uwieczniając najciekawsze detale architektoniczne i wyposażenie żagańskich kościołów.
W wycieczce udział wzięło blisko 40 osób