Vivat Academia, vivant professores!

Ponad 200 słuchaczy rozpoczęło rok akademicki na żagańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Już po raz 14 w sali Kryształowej Pałacu Książęcego zabrzmiała pieśń „Gaudeamus igitur”.

Zapisy na zajęcia rozpoczęły się 24 września. Już w czasie pierwszych czterech godzin zapisało się 100 osób. Ostatecznie na zajęcia będzie uczęszczać ponad 200 słuchaczy. UTW proponuje im lektoraty języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego. Będzie joga, gimnastyka, tańce, zajęcia na basenie i z informatyki, regionalistyki, itp. – Będzie bardzo wiele przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych – zapowiedziała Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury. – Będą też wycieczki i inne atrakcje.

– Nauka jest dla mnie ważna dzięki mojej mamie, która bardzo chciała, abym się kształcił – zaznaczył burmistrz Daniel Marchewka. – Staram się sprostać jej oczekiwaniom. Cieszę się, że korzystacie z szansy na zdobywanie wiedzy i tak gremialnie uczestniczycie w zajęciach UTW. Życzę wam zdrowia i spełnienia.

Burmistrz podziękował i wręczył dyplom Stanisławie Szczepanik, szefowej UTW, która zaznaczyła, że uczelnia może działać dzięki wsparciu wielu ludzi.

Dla seniorów wystąpiła znana aktorka teatralna i telewizyjna Laura Łącz, która zaśpiewała najpiękniejsze piosenki okresu międzywojennego i recytowała wiersze polskich poetów.

Dzisiaj, w środę 10 października, godz. 10.00 warto wybrać się na pogadankę pielęgniarki diabetologicznej „Jak radzić sobie z cukrzycą”, w OPS przy ul. Włókniarzy 3, zaś o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Okno na świat” – terapia malarstwem, czyli twórcza resocjalizacja w holu Słonecznym pałacu.

W czwartek 11 października godz. 15.00 na dziedzińcu pałacu odbędzie się piknik dla seniorów z zespołem „Wrocławska 7”.

W piątek 12 października, godz. 10.00 zwiedzanie Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Zbiórka przed Pałacem Książęcym w Żaganiu, godz. 11.00 zajęcia dekoratorskie w OPS przy ul. Włókniarzy w Żaganiu.

W sobotę 13 października, godz. 11.00 warto wybrać się na uroczyste zakończenie Tygodnia Seniora i koncert operetkowy w sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego.

Małgorzata Trzcionkowska

Galeria foto. Adam Żyworonek

Uroczyste otwarcie roku akademickiego 2018/19 nastąpiło we wtorek 9 października w sali Kurlandzkiej.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.