VIII Rajd Szlakiem Keplera „110 w sali Messiera”

16 maja (środa) na przedzamczu pałacu spotkają się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zmierzą się w VIII Rajdzie Szlakiem Keplera. Hasłem przewodnim tegorocznego Rajdu Keplera jest jedno z największych odkryć astronomów jakimi są Światy Wyspowe lub bardziej nam znane określenie galaktyki. Dzisiaj niewielu już pamięta, czy wie, że jeszcze w zeszłym stuleciu astronomowie nie wiedzieli o istnieniu innych galaktyk niż nasza Galaktyka – Droga Mleczna. Wybitny astronom Charles Messier opublikował w 1774 roku katalog obiektów mgławicowych, zwanym później Katalogiem Messiera, jakie udało mu się zaobserwować za pomocą swojego teleskopu. Stworzył go by nie mylid tych obiektów z usilnie poszukiwanymi przez niego kometami (Messier to wybitny łowca komet – ma ich na koncie 20 szt.). Jak się wiele lat później okazało część z obiektów w tym katalogu to galaktyki a część obiekty znajdujące się w Drodze Mlecznej. Zapoczątkował on obserwacje galaktyk i współcześnie znamy ich miliardy, a wiemy o istnieniu miliardów miliardów galaktyk. Część z nich zaprezentujemy do samodzielnej obserwacji w czasie kończącego Rajd Szlakiem Keplera ognisku z Małym Maratonem Messiera.
Maratony znamy z naszego życia codziennego jako wyjątkowe wydarzenia w życiu każdego sportowca. Maraton Messiera to też niezwykłe wydarzenie, ale w życiu każdego astronoma, szczególnie amatora. Zapoczątkowuje wiosnę, czyli narodziny nowego życia. Życia po zimie, w czasie której większość roślin i zwierząt chroni się przed srogim mrozem i długimi nocami. Świadczy on też o znakomitej znajomości nieba, bo każdy z tych obiektów (jest ich 110) trzeba znaleźć i zobaczyć osobiście w ciągu jednej nocy. Jest to więc również moment narodzin prawdziwego astronoma. Maraton można zorganizować w zasadzie jedynie w pierwsze noce w okolicach nowiu Księżyca zaraz na początku wiosny, bo później noc jest zbyt krótka, by zaobserwować wszystkie obiekty z Katalogu Messiera w czasie jednych obserwacji.

Przebiegiem przygotowanych przez nas imprez chcemy spopularyzować znajdujący się w mieście szlak Keplera, wiedzę historyczną oraz wiedzę z nauk ścisłych wśród młodzieży naszych szkół i wszystkich mieszkańców Żagania i okolic.
Całość rajdu odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy wezmą udział w zawodach zorganizowanych na zasadzie podchodów. Przemierzając Szlak Keplera będą musieli rozwiązać szereg zadań, za które otrzymają punktu dające zespołom klasyfikacje i szansę na zwycięstwo.
W drugim etapie wszyscy uczestnicy rajdu wezmą udział w zawodach techniczno-sprawnościowych:
-Mały Niebieski Robocik (synonim do Małe Zielone Ludziki), gdzie samodzielnie będą sterować robotem badającym powierzchnię obcej planety … na odległość, tak jak to robią prawdziwi naukowcy badający Marsa za pomocą znajdujących się tam robotów Curiosity czy Pathfinder, Sojourner, Spirit i Opportunity,

-równolegle odbywać się będą zawody Łowców Meteorytów. Meteoryty, to kosmiczne ciała, które spadły na powierzchnię ziemi. Istnieją technologie pozwalające na poszukiwanie takich „kamieni z nieba” tak jak w słynnym serialu pt. „Łowcy Meteorytów”, gdzie dwóch wybitnych poszukiwaczy (Geoffrey Notkin i Stev Arnold) znajduje wiele cennych okazów meteorytów, w tym jeden na terenie Polski w Rezerwacie Meteorytowym Morasko koło Poznania. Udostępnimy taką technologię i za punkty umożliwimy przeprowadzenie poszukiwań. Wygrają najlepsi.
W konkurencjach uczestniczą zespoły składające się z czterech uczniów i jednego nauczyciela. Wszyscy oni uczestniczą w rozwiązywaniu zadań.

Rajd rozpoczyna się o godzinie 9:00 przed Pałacem Książęcym w Żaganiu ul. Szprotawska 4. Zbiórka uczestników o godzinie 8:30 przed pałacem.