Powitanie Lata 2018 z Miejskimi Spółkami (22-23.06)

Zakończył się rok pracy sekcji Kuźni Talentów Centrum Kultury. Plony pracy fotografów i plastyków można oglądać w holu administracyjnym Pałacu Książęce go. Na podzamczu zaprezentowały się pozostałe sekcje. W weekend były koncerty, biesiada oraz Rodzinny Bieg z Dorotą.

Powitanie lata zaczęło się już piątek 22 czerwca, podsumowaniem roku pracy pałacowych sekcji. Jako pierwsi swoje prace zaprezentowali członkowie koła fotograficznego z instruktorką Alicją Skrzyńską-Zielonką oraz mali plastycy, tworzący pod kierunkiem Roksany Brody. – Ja tylko rzucam pomysły, a moja cudowna grupa ją realizuje – powiedziała A. Skrzyńska-Zielonka. – Radzą sobie z tematem często w bardzo zaskakujący i eksperymentalny sposób. Dają z siebie 100 procent. Nowy rok pracy zaczniemy z nowymi pomysłami.

Na podzamczu można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy ze szkołą przetrwania Quercus, prowadzoną przez Elżbietę Rakotoarison. – Mamy też własnoręcznie wykonane gadżety i certyfikaty, które zdobyliśmy.

Tuż obok można było obserwować niebo z sekcją astronomiczną prowadzoną przez Jacka Patkę i zagrać w szachy z członkami sekcji gier logicznych. Na scenie w parku zaprezentowali się wokaliści prowadzeni przez Monikę Maszkowską oraz tancerze i sekcja Capoeira Artura Niezgody.

Współorganizatorami weekendowej imprezy były miejskie spółki: Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje z prezesem Andrzejem Pilimonem, Pałac Książęcy z prezesem Pawłem Lóssą, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych z Wojciechem Szumskim, Miejski Zakład Komunikacji z Dariuszem Frejmanem oraz Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Piotrem Kowalskim, który w imieniu wszystkich prezesów przywitał bawiących się na podzamczu. – Dzięki nim zorganizowanie dwudniowego powitanie lata było możliwe – zaznaczyła Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury.

Dzień zakończył wieczorny koncert rapera Solara.

– To bardzo fajna impreza, angażująca całe rodziny – powiedział nam Grzegorz Józefiak z Józefiak Team. – Biegło się wspaniale, a trasa przez park była piękna.

Druga część weekendowej imprezy rozpoczęła się o 16.30 na podzamczu, koncertem wokalistów i zespołów z klubu Czarnej Dywizji. Potem, mimo ulewnego deszczu do zabawy pod parasolami zagrzewała Biesiada Śląska Mirka Jędrowskiego. O 22.00 na niebie można było podziwiać pokaz fajerwerków. W niedzielę 24 czerwca kibicowaliśmy polskim piłkarzom na dziedzińcu Pałacu Książęcego.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska, Adam Żyworonek, Jan Mazur, Centrum Kultury w Żaganiu