Piknik Ekologiczny na Przedzamczu Pałacu

Od 1 do 30 czerwca można głosować na zabytkowe platany, rosnące na dziedzińcu Pałacu Książęcego. Historia drzew była jednym z tematów pikniku ekologicznego (w czwartek 26 czerwca), zorganizowanego z okazji Dnia Ziemi.

Kilkuset uczniów żagańskich szkół i wychowanków przedszkoli wzięło udział w cyklicznej imprezie przed Pałacem Książęcym, organizowanej przez Urząd Miasta Żagań, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie oraz Centrum Kultury i spółką Pałac Książęcy. Jak co roku największym powodzeniem wśród dorosłych cieszyła się darmowa ziemia do kwiatów. Zainteresowani czekali na nią już od godz. 9.00. – To ziemia wyprodukowana z wysegregowanych odpadów zielonych mieszkańców, dostarczonych do ZZO – tłumaczy Michał Szczotka z Marszowa. – Trafiają one do naszej kompostowni, w której poddawane są procesowi kompostowania, następnie przez dwa miesiące są przetwarzane i napowietrzane na naszym placu.

Chętnych nie przerażała nawet wielkość 30 litrowych worków. Zapobiegliwi ładowali je na wózki. Na piknik przyszli Lidia i Andrzej Pinczewscy. – Staramy się żyć ekologicznie – mówią. – Segregujemy odpady, a rośliny na naszej działce hodujemy bez udziału chemii. Zauważamy, że ludzie coraz bardziej zaczynają dbać o środowisko.

Pani Barbara pracuje w Miejskim Przedszkolu nr 6. – Na zajęciach często mówi się o ekologii – zaznacza. – Muszę powiedzieć, że nasz synek, gdy przychodzi do domu, często opowiada, jak segregować śmieci. Dzieci uczą dorosłych.

– Cieszymy się, że oprócz dzieci przyszło bardzo wielu dorosłych, interesujących się zasadami segregacji – podkreśla Piotr Puchalski z magistratu. – Nie tylko po ziemię, ale również po materiały promocyjne. Mieli wiele ciekawych pytań.

Na początku imprezy pogoda nie dopisała, ale to nie przestraszyło młodych ekologów, którzy .

a każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na poszczególnych stanowiskach, rozstawionych w parku można grać z przedstawicielami klubu Gaja. Jarosław Kasprzyk opowiadał m.in. o pałacowych platanach, które zakwalifikowały się do ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku”. – Głosowanie zacznie się 1 czerwca – powiedział. – Wystarczy wejść na stronę klubu Gaja i poszukać konkursu. Głosowanie mailowe potrwa do 30 czerwca.

Joanna Blinow z ZZP w Marszowie przygotowała dla młodszych i starszych wiele konkursów i zagadek.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Ok. 500 dzieci i wielu dorosłych odwiedziło ekologiczny piknik przed pałacem.