Ojcowie Niepodległości – Wystawa Plenerowa

W 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej przygotował konwój biało-czerwonej, to wydarzenie edukacyjne, którego celem jest przypominanie o wspaniałej postawie naszych przodków. W ramach tego wydarzenia na terenie całej Polski prezentowana jest w przestrzeni publicznej wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Zagości ona również do Żagania i będzie można ją obejrzeć na Dziedzińcu Pałacu Książęcego w terminie 19.09.-27.09.2018 r.
Wystawa „Ojcowie Niepodległości” jest ekspozycją plenerową, składającą się z 10 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Część wstępna (plansze 2-12) zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego
z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodlegla.
W głównej części wystawy (plansze 13-30) zaprezentowane zostały postaci: Józefa Piłsudzkiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć
w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.
Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało, to że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.
Zapraszamy!