Nasz Telemann – zapraszamy na koncerty w Żaganiu

Od 5 do 24 czerwca trwać będzie II odsłona cyklu „Nasz Telemann”. W miastach i wsiach Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska odbędzie się ponad 30 koncertów poświęconych polskim wątkom w muzyce baroku i renesansu. Inspiracją dla powstania cyklu są związki Telemanna z kulturą polską, jego kilkuletni pobyt w Żarach oraz idiomatyczna twórczość, o której sam pisał, że utrzymana była w „stylu polskim”.

 

„Nasz Telemann” to odbywający się od roku 2017 projekt poświęcony polskim inspiracjom w muzyce artystycznej XVII i XVIII wieku prezentowanym w szerokiej perspektywie estetycznej i stylistycznej ówczesnej kultury europejskiej. Symbolicznym patronem i jednym z głównych bohaterów cyklu koncertów i małych festiwali odbywających się na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego jest Jerzy Filip Telemann, kompozytor zafascynowany kulturą muzyczną Polski i Europy Środkowej, dokumentujący ją w swoich kompozycjach i popularyzujący ją poprzez włączanie idiomu polskiego do utworów utrzymanych w najpopularniejszych wówczas stylach muzycznych: włoskim i francuskim.

Projekt odbywa się m.in. w regionach i miejscowościach, które Telemann odwiedzał w czasie kilkuletniego pobytu w Żarach, a jego partnerami są samorządy i lokalne instytucje kultury. Mecenasem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury, a jego Partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. W większości miejsc koncertowych odbędą się przynajmniej dwa koncerty. W niektórych cykl zatrzyma się na kilka dni, przyjmując formę małych festiwali.

Wykonawcy to czołowi muzycy polscy i europejscy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej, a także muzyki ludowej. W roli solistów wystąpią między innymi gambiści – Włoch Teodoro Bau i Francuz Robin Pharo, fińska skrzypaczka Aira Maria Lehtipuu, szwajcarska flecistka Corina Marti oraz Polacy – lutnista Michał Gondko i specjalizujący się w grze na koźle weselny Adam Kaiser. Towarzyszyć im będzie międzynarodowa orkiestra barokowa Kore.

 

Poświęcając Telemannowi nasz cykl koncertowy, robimy to również w tym celu, by podkreślić znaczenie otwartości, ciekawości i entuzjazmu w poznawaniu i rozumieniu świata. Telemann był głęboko zainteresowany muzyką ludową i prekursorem jej wykorzystywania w muzyce artystycznej, a jego fascynacja muzyką polską daje pretekst, by móc o nim mówić, że w pewnym sensie jest też trochę „nasz”.

 

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

 

 

Strona internetowa: http://www.nasztelemann.pl

Facebook: https://facebook.com/nasztelemann

 

NT2018_Plakat (Kopiowanie)

 

„Nasz Telemann 2018”

Ziemia Lubuska – Dolny Śląsk – Wielkopolska

5–24 czerwca 2018

 

Koncerty na Ziemi Lubuskie: Brody, Międzyrzecz, Wysoka k. Międzyrzecza, Ochla k. Zielonej Góry, Żagań, Żary

 

Koncerty na Dolnym Śląsku: Dzierżoniów, Głogów

 

Koncerty w Wielkopolsce: Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Zbąszyń

 

Nasz Telemann 2018

Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny

 

ŻAGAŃ

Wtorek, 5 czerwca

Koncert, godz. 19:00

Kościół pw. Nawiedzenia NMP

Wykonawca: Teodoro Baù – viola da gamba

Program: Gambowe historie dwóch przyjaciół I (J.S. Bach, Telemann)

03_Teodoro_Bau

 

Środa, 6 czerwca

Koncert 1, godz. 18:00

Pałac Książęcy, Sala Kryształowa

Wykonawcy: Corina Marti – flety proste, zespół Kore

Program: Don Kichot i inne opowieści (J.B. Bach, Vivaldi, Telemann)

04_Corina_Marti

01_Kore

Czwartek, 7 czerwca

Koncert 1, godz. 18:00

Pałac Książęcy, Sala Kryształowa

Wykonawcy: Corina Marti – flety proste, Teodoro Baù – viola da gamba, zespół Kore

Program: Orkiestra, czyli solista (J.S. Bach, Händel, Pisendel, Telemann)

 

Koncert 2, godz. 20:30

Kościół pw. Nawiedzenia NMP

Wykonawca: Michał Gondko – lutnie

Program: Skarbiec harmonii. Europejska muzyka lutniowa z przełomu XVI i XVII wieku

05_Michal_Gondko