Nasz Telemann – zapraszamy na koncerty w Żaganiu

Od 5 do 24 czerwca trwać będzie II odsłona cyklu „Nasz Telemann”. W miastach i wsiach Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska odbędzie się ponad 30 koncertów poświęconych polskim wątkom w muzyce baroku i renesansu. Inspiracją dla powstania cyklu są związki Telemanna z kulturą polską, jego kilkuletni pobyt w Żarach oraz idiomatyczna twórczość, o której sam pisał, że utrzymana była w „stylu polskim”.

„Nasz Telemann” to odbywający się od roku 2017 projekt poświęcony polskim inspiracjom w muzyce artystycznej XVII i XVIII wieku prezentowanym w szerokiej perspektywie estetycznej i stylistycznej ówczesnej kultury europejskiej. Symbolicznym patronem i jednym z głównych bohaterów cyklu koncertów i małych festiwali odbywających się na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego jest Jerzy Filip Telemann, kompozytor zafascynowany kulturą muzyczną Polski i Europy Środkowej, dokumentujący ją w swoich kompozycjach i popularyzujący ją poprzez włączanie idiomu polskiego do utworów utrzymanych w najpopularniejszych wówczas stylach muzycznych: włoskim i francuskim.

Projekt odbywa się m.in. w regionach i miejscowościach, które Telemann odwiedzał w czasie kilkuletniego pobytu w Żarach, a jego partnerami są samorządy i lokalne instytucje kultury. Mecenasem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury, a jego Partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. W większości miejsc koncertowych odbędą się przynajmniej dwa koncerty. W niektórych cykl zatrzyma się na kilka dni, przyjmując formę małych festiwali.

Wykonawcy to czołowi muzycy polscy i europejscy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki barokowej, a także muzyki ludowej. W roli solistów wystąpią między innymi gambiści – Włoch Teodoro Bau i Francuz Robin Pharo, fińska skrzypaczka Aira Maria Lehtipuu, szwajcarska flecistka Corina Marti oraz Polacy – lutnista Michał Gondko i specjalizujący się w grze na koźle weselny Adam Kaiser. Towarzyszyć im będzie międzynarodowa orkiestra barokowa Kore.

Poświęcając Telemannowi nasz cykl koncertowy, robimy to również w tym celu, by podkreślić znaczenie otwartości, ciekawości i entuzjazmu w poznawaniu i rozumieniu świata. Telemann był głęboko zainteresowany muzyką ludową i prekursorem jej wykorzystywania w muzyce artystycznej, a jego fascynacja muzyką polską daje pretekst, by móc o nim mówić, że w pewnym sensie jest też trochę „nasz”.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Strona internetowa: http://www.nasztelemann.pl

Facebook: https://facebook.com/nasztelemann

NT2018_Plakat (Kopiowanie)

„Nasz Telemann 2018”