Międzynarodowy Dzień Teatru Z Centrum Kultury

We wtorek 27 marca przypadła 57. rocznica Międzynarodowego Dnia Teatru. Z tej okazji uczniowie żagańskich szkół bawili się na warsztatach teatralnych z aktorem, dramaturgiem, reżyserem i dyrektorem Teatru Trójkąt Arturem Belingiem z Zielonej Góry.

– Nie mamy zbyt dużo czasu podczas warsztatów – powiedział A. Beling. – Ale chcę pokazać dzieciakom, że aktorstwo to również plastyczny ruch i wyobraźnia.

W zajęciach w sali 041 wzięli udział uczniowie wszystkich miejskich szkół. Było zabawnie, wesoło i ciekawie, podczas aktorskich ćwiczeń, polegających między innymi na rozgrzewce, pobudzaniu kreatywności i odgrywaniu krótkich scenek.

Warsztaty zorganizowało żagańskie Centrum Kultury.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, aby upamiętnić inaugurację Teatru Narodów w 1957 roku w Paryżu – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Co roku świętu towarzyszy orędzie napisane przez wybitnego człowieka teatru, skierowane do całego teatralnego świata. Pierwsze napisał Jean Cocteau.

W tym roku europejskie orędzie napisał Simon McBurney, znakomity brytyjski reżyser teatralny. Napisał „ (…)Teatr jest miejscem – mam ochotę powiedzieć schronieniem – gdzie ludzie gromadzą się i natychmiast tworzą wspólnotę (…)

W Polsce manifest napisała Maja Kleczewska, wybitna reżyserka, specjalizująca się w interpretacjach dramatów Czechowa, Szekspira i austriackiej noblistki Elfriede Jelinek. Laureatka Srebrnego Lwa weneckiego Biennale za innowacje w teatrze. W swoim manifeście napisała  „(…) Oburzajmy się, jak pisał przed śmiercią Stefan Hessel, na niesprawiedliwość, bo gniew na nią musi być niewzruszony. Życzę nam, byśmy mieli odwagę protestować przeciwko pogardzie i utracie pamięci, przeciwko fałszowi i obłudzie, przeciwko hipokryzji i świętemu spokojowi, byśmy mieli odwagę naruszenia tabu, byśmy rozbijali stereotypy i obnażali intelektualne lenistwo. (…)

Teksty tegorocznych manifestów teatralnych są dostępne na stronie: http://www.e-teatr.pl/pl/img/oredzie-2018.pdf

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Uczniowie PSP 3 z osiedla Moczyń podczas zajęć z aktorem Arturem Belingiem.