Kup bilet na – Spektakl teatralny „Wiera Gra”

Kolektyw Kobietostan oraz dyrektor Zakładu Karnego w Krzywańcu zapraszają na spektakl pt. „Wiera Gra”  grupy teatralnej ,,Impro’’ z Zakładu Karnego w Krzywańcu, który odbędzie się 24 maja o godz. 19:00 w sali Inter Pałacu Książęcego. Bilety do nabycia w cenie 10 zł w biurze Centrum Kultury (ul. Szprotawska 4, pokój 164). „Wiera Gra” to drugi spektakl zespołu w reżyserii Agnieszki Bresler, pisany w oparciu o powieść „Bądź moim Bogiem” Remigiusza Grzeli i reportaż „Oskarżona: Wiera Gran” Agaty Tuszyńskiej. Spektakl opowiada tragiczną historię jednej z największych żydowskich śpiewaczek – oskarżonej o współpracę z nazistami, okrzykniętej kolaborantką i unicestwionej za życia Wiery Gran. Jej historia jest dla zespołu opowieścią o znaczeniu prawdy i o cenie przeżycia, o społecznym piętnie i nieustannej walce o tożsamość. Grupa teatralna Impro została założona w roku 2015 przez kobiety odsiadujące wyroki pozbawienia wolności na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu pod Zieloną Górą. Pierwszym przedstawieniem zespołu, opracowanym i zaprezentowanym na oddziałach mieszkalnych zakładu, były „Cztery kobiety” przedstawiające historie życia skazanych kobiet oraz powody, z jakich znalazły się w zakładzie karnym. Grupa co roku przygotowuje jasełka oraz bajki dla najmłodszych, w tym „Niebieskiego Kapturka” i „Aksamitkę córkę Diabła”, które były grane na terenie jednostki oraz m.in w przedszkolach czy na warsztatach terapii zajęciowej w Gubinie. W 2017 roku wielkim sukcesem grupy było przedstawienie „Poczta Anielska”, zrealizowane według oryginalnego scenariusza i z autorską scenografią. Osadzone wystąpiły w Lubskim Domu Kultury, a następnie podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej, gdzie otrzymały wyróżnienie. Latem 2017 roku członkinie grupy wzięły udział w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez artystki Kolektywu Kobietostan, w ramach których uczestniczyły we współtworzeniu scenariusza do spektaklu „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę”. Od stycznia 2018 roku grupa pracuje pod opieką aktorki i reżyserki, liderki Kolektywu Kobietostan, Agnieszki Bresler. Przygotowały wspólnie spektakl „Maria K.”, którego premiera miała miejsce w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej w kwietniu 2018 roku. Spektakl otrzymał w tymże konkursie I miejsce oraz specjalne wyróżnienie od Teatru, jak również – w czerwcu tego samego roku – II miejsce i główną nagrodę aktorską na XXVII Ogólnopolskim i XV Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie. Był również gościnnie prezentowany w listopadzie 2018 roku w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu oraz w Starej Kopalni w Wałbrzychu.