Koncert z okazji 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego

Sobotni (10 listopada) koncert dla niepodległej zapełnił całą widownię sali Kryształowej Pałacu Książęcego. Zainteresowanych wydarzeniem artystycznym było tylu, że organizatorzy musieli dostawiać krzesła.

Honorowym gościem wieczoru była Genowefa Jałoszyńska z Żagania, która 11 grudnia kończy 100 lat. Z tej okazji burmistrz Daniel Marchewka wraz z zebranymi zaśpiewał dla niej „200 lat”, a także wręczył dyplom i kosz kwiatów. Burmistrz przywitał również burmistrza elekta Andrzeja Katarzyńca, który przyszedł na koncert.

Muzyków oklaskiwał również burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, który wziął udział w wydarzeniu wraz z małżonką.

Pani Genowefa przyszła na koncert z córką Leokadią Araszkiewicz. Stulatka wstała z miejsca i z wielkim wzruszeniem wysłuchała życzeń od kilkuset osób.

W pierwszym rzędzie zasiedli też kombatanci, a wśród nich Żaganianin Roku, 94-letni Piotr Gubernator, który razem z całą salą zaintonowały Mazurka Dąbrowskiego.

Wieczór był niezwykły również z powodu artystów. Na scenie znalazło się ok. 30 muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu, 70 śpiewaków z chóru Octava i z PSM, a także dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 na osiedlu Moczyń, które na początku wydarzenia odtańczyły pięknie poloneza.

Publiczność otrzymała śpiewniki, dzięki którym cała sala intonowała pieśni patriotyczne.

Małgorzata Trzcionkowska