Koncert Chori Saganensis – Cappella Viridimontana

W  niedzielę, 2 września 2018 o godz. 16.00 odbędzie się w Żaganiu niezwykły koncert. W kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wystąpią soliści oraz Cappella Viridimontana  (zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą) pod dyrekcją Jerzego Markiewicza.

Będzie to symboliczny „muzyczny” powrót po latach nieobecności, kolejny etap realizacji projektu Chori Saganensis, którego celem jest przywrócenie do życia zabytków muzyki sakralnej ze zbioru muzykaliów biblioteki klasztoru w Żaganiu pochodzących z XVIII w. (przechowywanych obecnie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego). Pozostawały one w zapomnieniu od niemal 250 lat i nikt oprócz badaczy do nich nie zaglądał.

Projekt ten ma więc bardzo duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego naszego regionu, a Żagania w szczególności. Pozwala przypomnieć, jak ważne miejsce na mapie muzycznej zajmowało przez wieki nasze miasto.