Inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku 2017/2018

W ciągu trzech dni na zajęcia zapisało się aż 160 osób. Seniorzy nie chcą siedzieć w domu. Chcą się rozwijać, kształcić i integrować. We wtorek 3 października w sali Kryształowej Pałacu Książęcego pieśnią Gaudeamus Igitur żagański chór Octava rozpoczął inaugurację nowego roku akademickiego.

– Oprócz zajęć na miejscu będziemy zapraszać słuchaczy na wycieczki – powiedziała nam Stanisława Szczepanik, przewodnicząca UTW. – Zaplanowaliśmy między innymi wyjazd do Świeradowa Zdroju, zaś wiosną przyszłego roku będziemy zwiedzać mało znaną nam Lubelszczyznę.

– Przygotowaliśmy dla słuchaczy 11 różnych zajęć – wylicza Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury, którego UTW jest sekcją. – Od jogi, tańca, przez lektoraty, po informatykę i regionalistykę. Dziękujemy burmistrzowi Danielowi Marchewce, dyrektorowi Zbigniewowi Białkowskiemu, szefowi Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie, dyrektor Magdalenie Śliwak, szefowej Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pawłowi Lóssie, prezesowi spółki Pałac Książęcy. Bez wsparcia burmistrza nie moglibyśmy działać. Dzięki dyrektorom możemy korzystać z pałacu, z sali Kryształowej i innych. Stale współpracujemy też z biblioteką i również z jej pomieszczeń korzystamy.

B. Tołpa dodała również, że prawdopodobnie po nowym roku UTW będzie mógł się przenieść do swojej siedziby, czyli do pałacyku przy ul. Jana Pawła II 7, który obecnie jest remontowany w ramach dotacji z Unii Europejskiej. Roboty pełną parą prowadzi lokalna firma Lapis.

Burmistrz Daniel Marchewka przywitał słuchaczy refleksją na temat kruchości życia i przemijaniu. – Starajmy się żyć tak, jakby każdy dzień z samego rana dawał nam nowe życie, które staramy się dobrze wykorzystać – zaznaczył.

W tym roku akademickim (2017/18) zajęcia z regionalistyki poprowadzi Wiesław Chłopek. Zastąpi on zmarłego 7 czerwca tego roku Mariana Ryszarda Świątka. – To człowiek, którego nie da się zastąpić – wspomniał W. Chłopek. – Ale będę się starał przybliżyć państwu interesujące na wszystkich tematy regionalistyczne.

Na zakończenie z koncertem piosenek Anny German wystąpił duet: Lucyna Ordon-Klimczak i Grzegorz Klimczak, którzy oczarowali publiczność klimatem stworzonym na scenie.
(mt)
Foto: Jan Mazur

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.