III Salon Żagański – Nasze Zielone Dziedzictwo

Zielone dziedzictwo – czyli Park Książęcy oraz pozostałe parki, skwery i zieleń Żagania, ich przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – to temat wiodący III Salonu Żagańskiego.

Towarzystwo przyjaciół Żagania zaprasza we wtorek 10 października o godz. 16.00 do sali Kryształowej Pałacu Książęcego na trzecią edycję wydarzenia kulturalnego, jakim jest Salon Żagański. Będziemy mogli posłuchać ciekawego wykładu „Żagański Park Książęcy – retrospektywnie: jego początki i przeszłość”, fragmentu opowiadania Bożeny Nemcowej „Siostry” opisujący Park Książęcy w czasie imienin księżnej Doroty Talleyrand-Perygord, a także dowiedzieć się jak przebiega rewitalizacja parku i jakie działania są w planach. Dowiemy się jak mieszkańcy Żagania postrzegają pielęgnację i dbałość o miejską zieleń w pozostałych parkach, skwerach oraz wzdłuż ulic. Będziemy szukać odpowiedzi, jak czerpać wzorce z dorobku innych w zakresie utrzymania i rozwoju przyrodniczego dziedzictwa kulturowego na przykładzie Parku w Bad Muskau i Europejskiego Związku Parków Łużyckich. Dowiemy się o zgłoszeniu czterech „siostrzanych platanów do konkursu Europejskie Drzewo Roku, a także jak wygląda żagański szlak „Zielonych atrakcji”. Nasze pomniki przyrody i drzewa pretendujące do miana pomników przyrody – wg. projektu z 2002 roku „Euroregionu Sprewa -Nysa – Bóbr”.

Podczas III Żagańskiego Salonu odbędzie się wręczenie nagród uczestnikom konkursu dla uczniów szkół Podstawowych i gimnazjów – „Nasze Żagańskie Zielone Dziedzictwo”. Jednym z ważniejszych punktów będzie wybór Żaganianina Roku 2016, a także promocja książki  Katarzyny Adamek-Pujszo „Talleyrandowie jako książęta żagańscy i ich rezydencja w Żaganiu (1862-1929)”. Imprezie muzycznie i słownie oprawę zapewnią członkowie sekcji artystycznych Klubu 11DKP w Żaganiu.

int-tyl-ZAPROSZENIE-10x15-trzeci-salon-zaganskiint-ZAPROSZENIE-10x15-trzeci-salon-zaganski-2