Dołącz do nas!

KONKURSY

Z nami nic Cię nie ominie!

Pro Arte: Wojewódzki Lubuski Konkurs Recytatorski

W czwartek (18 maja) 88 uczestników ze szkół podstawowych z terenu całego województwa prezentowało swoje umiejętności w finale Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, w ramach Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży Pro Arte.

Przez kilka lat Centrum Kultury w Żaganiu nie brało udziału w imprezach organizowanych przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Praktycznie wszystkie konkursy dla dzieci i młodzieży kończyły się na szczeblu miejskim, zaś organizacją powiatowych eliminacji w ramach festiwalu Pro Arte zajęły się placówki w ościennych gminach. Wpływ na taką sytuację miał między innymi remont Pałacu Książęcego. Teraz nadszedł czas na włączenie się w działania ośrodków kultury w całym województwie. – Gdy zostałam dyrektorem Centrum Kultury wyszłam z inicjatywą, aby Pro Arte wróciło do Żagania – opowiada Beata Tołpa. – Chciałam, aby nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, a także żeby mieszkańcy innych miast i rejonów zobaczyli Żagań i przepiękny Pałac Książęcy. To przecież też jest ważna dziedzina promocji miasta. Udało się dzięki dyrektorowi RCAK. W ub. roku gościliśmy u nas Wojewódzki Konkurs Recytatorski, również w tym roku to się udało.

Pod „dowództwem” B. Tołpy Centrum Kultury włączyło się w działania RCAK, żeby czerpać doświadczenia i nawiązywać kontakty z innymi placówkami kultury. – To bardzo ważne, że możemy się spotykać na platformie RCAK i bogacić się o wiedzę o tym, co się dzieje w regionie, a nasze utalentowane dzieci mogą prezentować się również na szczeblu wojewódzkim – dodaje dyrektorka.

Wiele dzieci z różnych zakątków województwa, które przyjechały z rodzicami i opiekunami  miały okazję po raz pierwszy zobaczyć żagański zabytek. Były zachwycone pałacem, widokiem na park i fontanną.

W konkursie wzięły udział reprezentantki Żagania, nasze najzdolniejsze recytatorki. W grupie klas I-III wystąpiła Aleksandra Wągrowska z klasy IIIA PSP nr 1 w Żaganiu. – Moja mama mówi, że mam talent i pomaga mi go rozwijać – powiedziała nam Ala. – Bardzo lubię wiersze Brzechwy i Tuwima.

Przed prezentacją Alicja zdradziła nam, że zawsze przed występami ma tremę, ale gdy wychodzi na scenę, jest już spokojna.

W grupie starszej, klas IV-VI miasto reprezentuje Nikola Grzegrzółka, również z PSP 1 w Żaganiu, z klasy IVA. Jest ona bardzo uzdolniona wokalistką i recytatorką. – To mój trzeci finał wojewódzki konkursu – wylicza Nikola. – W dwóch poprzednich zdobyłam tytuł laureata. Stres jest, bo występuję jako pierwsza.

– Ulubioną kategorią Nikoli jest wywiedzione ze słowa – uściśla Beata Szubelak, nauczycielka. – To forma parateatralna, z użyciem rekwizytów.

W radzie artystycznej zasiadają lubuscy aktorzy: Radosław Walenda, Marta Frąckowiak i Aleksander Stasiewicz.

Ok. godz. 14.00 jury ogłosiło wyniki pierwszej grupy (młodszej). – Poziom był bardzo wysoki i mieliśmy problemy z wyłonieniem wyróżnionych i laureatów – powiedział R. Walenda.

Ostatecznie jurorzy zdecydowali się przyznać 10 wyróżnień. Otrzymali je: Antoni Szewczyk z Jasienia, Oliwia Raczkowska z SP w Starych Drzewcach, Weronika Dwornicka z SP w Strzegowie, Laura Płonka z ZS w Torzymiu, Leon Siatecki z SP 1 w Zielonej Górze, Kajetan Konieczny z SP 2 w Kostrzynie, Julia Czapiewska z SP w Wierzbnie, Igor Kazarnowicz z ZS w Tomaszowie, Zuzanna Wacowska z ZS w Mirostowicach Dolnych i Maria Gradziuk z ZS Katolickich w Nowej Soli.

Tytuł Laureata otrzymali: Emilia Kusz z SP w Słubicach, Maksymilian Gradziuk Zespół Szkół Katolickich w Nowej Soli, Natalia Wacowska Zespół Szkół w Mirostowicach Dolnych, Oliwier Steinke Zespół Szkół w Wiechlicach, Adam Skalski MCKiE Dom Harcerza w Zielonej Górze i Jordan Rżany Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Zakończenie konkursu planowane jest na ok. godz. 17.30.

(mt)

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.

 

KONKURSYWYDARZENIA