15. Międzynarodowy Festiwal Gitarowy: Koncert „Duo Kitharsis” w Pałacu

Z największą przyjemnością pragniemy zaprosić Państwa do udziału w XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w dniach 16-19 maja 2019 roku. W czasie tegorocznego święta muzyki gitarowej będziemy gościć wybitnych artystów, jak i zespoły gitarowe. Jeden z koncertów gitarowych „Duo Kitharsis” odbędzie się 19 maja (niedziela) o godz. 16:00  w sali Familijnej Pałacu Książęcego w Żaganiu – wstęp wolny.

„Duo Kitharsis”

Alexandra Petrișor i Dragoș Horghidan to duo gitary klasycznej, które występuje razem na scenie od 2009 r. Po ukończeniu studiów solistycznych na wydziale instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie pod kierunkiem Cătălina Stefănescu- Pătrașcu, kontynuowali studia magisterskie jako duo gitarowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie Ivo oraz Sofii Kaltchev.

Od 2013 r. byli studentami Conservatoire de Strasbourg, gdzie kształcili się pod kierunkiem jednego z najbardziej znanych duetów gitarowych na świecie, Duo Melis (Alexis Mazurakis i Susana Prieto). W 2016 r. ukończyli z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Strasbourgu oraz na Uniwersytecie w Strasbourgu.
Brali udział w wielu międzynarodowych konkursach gitarowych, zdobywając nagrody:
– I miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Cluj Napoca (Rumunia) – 2011 r.
– II miejsce na X Europejski Konkursie Gitary Klasycznej „Enrico Mercatali” w Gorizii (Włochy) – 2013 r.
– Nagroda „Champagne Mailliard” na XXVIII Europejskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (Francja) – 2014 r.
– I miejsce na V Konkursie „Drumul spre celebritate” w Bukareszcie (Rumunia) – 2014 r.
– I miejsce na Konkursie „Cita di Piove di Sacco” w Padwie (Włochy) – 2014 r.
– Grand Prix na IX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (Polska) – 2014 r.
– II miejsce na II Konkursie Duetów Gitarowych Ligita Liechtensteiner Gitarrentage (Liechtenstein) – 2016 r.
– I miejsce na XX Konkursie Kameralnej Muzyki Gotarowej w Elche (Hiszpania) – 2018 r.

Duo Kitharsis występuje na wielu festiwalach muzyki gitarowej, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, we Włoszech i w Polsce. Po koncercie w kościele Saint Martin-in-the-Fields w Londynie otrzymali owację na stojąco. Występowali w paryskim Hôtel de Soubise – Archives nationales w koncercie organizowanym przez stowarzyszenie „Jeunes Talents” oraz w serii koncertów „Nouveaux Talents” w Auditorium – Cité de la musique et danse w Strasbourgu.

Regularnie występują w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Rumuńskim Atheneum, pałacach Sutu, Mogosoaia, Cantacuzino, Peleș, w Zamku Bran. W 2014 r. odbyli tournee w ramach trzeciej edycji festiwalu „Muzyka w Pałacach Rumunii”, podczas którego ugruntowali swoją pozycję wśród miłośników muzyki klasycznej.
Duo Kitharsis gra na instrumentach wykonanych przez rumuńskiego lutnika Alexandru Mariana.

Koncerty w ramach XV

16.05.2019, czwartek  – Gorzów Wielkopolski

• Godz.10.00-14.00  – Szkoła Muzyczna I i II st. im. T. Szeligowskiego
    Warsztaty gitarowe: Adam Woch i Robert Guzik
  • Godz.17.00 – Sala Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp.
    Koncert kameralny: „ Od Pirenejów do Andów z gitarą”
    Woch & Guzik Duo –  Adam Woch – gitara i Robert Guzik – gitara

17.05.2019, piątek  – Zielona Góra

• Godz.19.00 – sala Filharmonii Zielonogórskiej